Od wielu lat krąży taka historia:
W latach 20. Albert Einstein podróżował po Europie, głosząc wykłady o swojej teorii względności. Prezentował dokładnie ten sam wykład na różnych uniwersytetach. Pewnego razu, podczas jazdy do jednej z uczelni, kierowca powiedział mu:
- Panie Einstein, słuchałem tego pana wykładu już tyle razy, że znam go na pamięć. Mógłbym sam go wygłosić.
Einstein miał poczucie humoru. Więc powiedział:
- Dobrze, dzisiaj ty zrobisz za mnie wykład, a ja będę twoim kierowcą.
I tak też zrobili. Pojawili się na kolejnym uniwersytecie. Einstein, jako kierowca stał na końcu sali, a jego szofer wszedł na katedrę i wygłosił wykład.
Wykład poszedł świetnie. Nikt się nie zorientował w tej podmianie. Problem pojawił się, kiedy zaczęły się pytania. Kierowca usłyszał bowiem bardzo długie, skomplikowane pytanie od jednego z uczonych. Ale kierowca odpowiedział:
- Kwestia, którą pan porusza, może wydawać się skomplikowana. Ale prawda jest taka, że odpowiedź na pana pytanie jest banalnie prosta. Jest tak prosta, że nawet mój kierowca będzie w stanie panu odpowiedzieć.
I wtedy wszedł na katedrę Einstein.
Mam nadzieję, że ta anagdota podoba się i Tobie. Niestety, historia nie jest prawdziwa. Krąży od wielu lat w obiegu, sam natknąłem się na nią kilkukrotnie. Żadne jednak ze źródeł jej nie potwierdza. Trzeba jednak przyznać, że brzmi ona wiarygodnie ze względu na zamiłowanie Einsteina do prostej komunikacji.
Einsteinowi przypisuje się bowiem słowa: "Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco dobrze to rozumiesz."
Ta historia pokazuje dwie rzeczy:
Po pierwsze, prosta komunikacja, jakiej używał Einstein, jest skuteczna. Daje zapamiętanie i ma siłę przekonywania.
Po drugie, jeśli doczytałaś/doczytałeś do tego miejsca, to znaczy, że potężną siłą w komunikacji jest też storytelling.
Bo to, co zaprezentowałem wyżej - anegdotę z Einsteinem - to czysty storytelling.
Jak ma się zatem storytelling do prostej komunikacji? Czy się wykluczają? Czy się uzupełniają? Jak ich konkretnie używać w swoich wypowiedziach i prezentacjach?
Dowiedz się na szkoleniu "Storytelling vs. Prosta komunikacja", o którym więcej informacji znajdziesz TUTAJ>
Piotr Garlej