Czym jest "death by PowerPoint"?

Czym jest "death by PowerPoint"?

Obecność na spotkaniach tak nudnych, że aż chciałoby się umrzeć, ma swoją nazwę - z angielska: death by PowerPoint. Tak psychologowie nazywają zmęczenie wywołane spotkaniami z użyciem okropnie skomplikowanych slajdów. Jak tego uniknąć?

 

Termin "death by PowerPoint" spopularyzował Alexei Kapterev prezentacją opublikowaną na serwisie slideshare.net (dostępna tutaj>). W skrócie chodzi o to, że wielu prezenterów popełnia błąd przeładowywania slajdów nadmiarem niepotrzebnych, źle ustrukturyzowanych i chaotycznych informacji. W efekcie slajdy wyglądają tak:

 

To zmora współczesnego korpo-świata. Już samo widmo pójścia na prezentację to dla wielu menadżerów męka i stres. 

Jak zatem uniknąć "death by PowerPoint"? Oto kilka podpowiedzi:

 

1. Zacznij od stworzenia narracji

Zanim zaczniesz tworzyć slajdy, poświęć co najmniej 15% czasu, jaki planujesz poświęcić na stworzenie całej prezentacji (najlepiej: nawet 50%) na opracowanie narracji. Czym jest narracja? To to, co będziesz mówić podczas prezentacji. Narracja jest ważniejsza niż slajdy. Slajdy powinny być do niej wtórne - powinny ją wspierać i być jedynie pomocą wizualną do narracji. Narracja obejmuje dwa aspekty:

A. to, co będziesz mówić

B. to, jak będziesz o tym mówić (w jakiej kolejności, z użyciem jakich środków stylistycznych, z użyciem jakich przykładów, historii, anegdot)

Podczas opracowywania narracji zastanów się nad tym:

- Co chcę przekazać?

- Dlaczego to ważne dla mojego odbiorcy?

- Jak mogę o tym opowiedzieć poprzez ciekawą historię, z początkiem, punktem kulminacyjnym i zakończeniem?

 

2. Jeden slajd - jedna myśl

Każdy slajd powinien mieć jedno kluczowe przesłanie. Zbyt często spotyka się prezentacje, w których jeden slajd próbuje powiedzieć za dużo. To błąd. Po opracowaniu slajdu zastanów się: „Co odbiorca ma zapamiętać z tego slajdu?” Jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć w jednym zdaniu – uprość go.

 

3. Użyj różnorodnych środków, by zaangażować odbiorców

Pamiętaj, prezentacja to nie slajdy. Slajdy to jeden z elementów prezentacji. Prezentacja to coś więcej - to opowieść, przekaz, i wpleść do niej możesz anegdoty, metafory, ciekawostki. To o wiele bardziej zaangazuje odbiorców niż monotonna sekwencji slajdów pełnych tabelek i wykresów. Żongluj różnorodnymi technikami komunikacyjnymi. Wplataj co i raz to nowe motywy, wątki i staraj sie zaskakiwać odbiorców. Zaskoczenie to gwarancja, że nigdy nie będą się nudzić. 

 

4. Twórz spójne i proste slajdy

Używaj jednej czcionki, wąskiej palety kolorystycznej i spójnego formatowania w całej prezentacji. Mniej kolorów sprawi, że odbiorcy nie będą rozproszeni patrząc na slajdy. Jednolite formatowanie nada prezentacji bardziej profesjonalny sznyt. 

 

Pamiętaj, dobre prezentacje wymagają dobrego przygotowania. Z pozoru mogą wydawać się zrobione spontanicznie, ale to błąd percepcji. Antidotum na "death by PowerPoint" to odpowiednie przygotowanie. Jeśli chcesz znać cały proces tworzenia prezentacji, przetestować go i wdrożyć u siebie, sprawdź nasze szkolenie z prezentacji

 

Piotr Garlej

Projekt: Studio Prezentacji Realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2025 studio-prezentacji.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.