Komunikacja w oparciu o style zachowań DISC polega na zrozumieniu, jakie cechy i preferencje kierują innymi ludźmi, aby dostosować swoje podejście do nich. Wszystkie osoby mają swoje unikalne style zachowań, które wpływają na to, jak myślą, działają i komunikują się z innymi.
Formułę stylów zachowań DISC opracował amerykański psycholog William Moulton Marston w latach 20. XX wieku. Marston był zainteresowany badaniem zachowań ludzkich i stworzył teorię czterech podstawowych stylów zachowań: dominujący (D - dominance), wpływowy (I - influence), stabilny (S - steadiness) i skrupulatny (C - compliance). Formuła stylów zachowań DISC była początkowo stosowana w kontekście analizy osobowości, a następnie została rozszerzona na zastosowanie w biznesie i relacjach międzyludzkich, jako narzędzie do lepszego zrozumienia ludzkich zachowań i preferencji komunikacyjnych.
Styl Dominujący
Osoby o stylu Dominującym (D) charakteryzują się silną wolą, zdecydowaniem i pewnością siebie. Są skłonne do podejmowania ryzyka i podejmowania szybkich decyzji. W komunikacji preferują bezpośrednie podejście i skupienie na celach i wynikach. To z pozytywów. Z negatywów osoby ze stylem dominującym bywają aroganckie, nieempatyczne i mściwe. Dobre przykłady wypowiedzi dla osób o stylu D to: "Musimy działać szybko i zdecydowanie, aby osiągnąć nasz cel", "Potrzebujemy jasnego planu działania i silnego przywództwa, aby osiągnąć sukces". Błędne przykłady wypowiedzi dla osób o stylu D to: "Nie masz pojęcia, o czym mówisz", "Nie masz szans, aby osiągnąć to, czego chcesz". Takie sformułowania mogą zadziałać jak płachta na byka.
Styl Wpływowy
Styl nazywany też Inspirującym bądź Inetraktywnym. Osoby o stylu Wpływowym (I) są energiczne i towarzyskie. Często podejmują spontaniczne decyzje. W komunikacji preferują emocje i entuzjazm. Z drugiej strony osoby o stylu wpływowym bywają niezorganizowane i działają chaotycznie. Często prokrastynują, a zadania wykonują na ostatnią chwilę, tuż przed deadline'm. Dobre przykłady wypowiedzi dla osób o stylu I to: "To będzie niesamowite przygoda, musisz do nas dołączyć!", "Musimy stworzyć atmosferę, w której ludzie będą się dobrze bawić i jednocześnie pracować efektywnie". Błędne przykłady wypowiedzi dla osób o stylu I to: "Nie ma co się martwić o szczegóły, po prostu róbmy to!", "Zrób to ściśle według tego drobiazgowego planu". No cóż, po takich słowach osoba o stylu wpływowym nie przystąpi do pracy z entuzjazmem.
Styl Stabilny
Styl nazywany też Wspierającym. Osoby o stylu Stabilnym (S) są uważne i lojalne. Są skłonne do unikania konfliktów i lubią pracować w grupie. W komunikacji preferują spokój i empatię. Jednocześnie są to osoby wrażliwe, o niezwykle rozbudowanych kompetencjach komunikacyjnych, zwłaszcza w aktywnym słuchaniu, dlatego świetnie radzą sobie w działach HR. W stresie są jednak wycofane i łatwo ulegają presji silnych osobowości. Dobre przykłady wypowiedzi dla osób o stylu S to: "Musimy wypracować rozwiązanie, które będzie dobre dla wszystkich", "Czy czujesz się komfortowo z tym rozwiązaniem?". Błędne przykłady wypowiedzi dla osób o stylu S to: "Nie przeszkadza Ci, że musisz czekać na innych?", "Wiem, że to może być dla niektórych bolesne, ale trzeba to zrobić".
Styl Skrupulatny
Styl nazywany też czasem Sumiennym lub Rozważnym. Osoby o stylu Skrupulatnym (C) są analityczne i dokładne. Lubią mieć kontrolę nad sytuacją i preferują logiczne podejście do problemów. W komunikacji preferują konkrety i fakty. Czasami mają wręcz natręctwa na punkcie porządku i pracy według ściśle określonych schematów. Stuprocentowy typ skrupulatny odnajduje się w roli informatyka, architekta lub naukowca. Dobre przykłady wypowiedzi dla osób o stylu C to: "Musimy dokładnie przeanalizować każdy szczegół, zanim podejmiemy decyzję", "Chciałbym zobaczyć dokładne dane, zanim podejmę decyzję". Błędne przykłady wypowiedzi dla osób o stylu C to: "Nie ma potrzeby zajmować się tymi drobnostkami", "Nie ma czasu na analizowanie każdej małej rzeczy".
Aby skutecznie komunikować się z innymi ludźmi, ważne jest zrozumienie, jaki styl zachowań preferują i dostosowanie swojego sposobu komunikacji do ich preferencji. Dla przykładu, osoby o stylu D będą bardziej zainteresowane konkretnymi celami i wynikami, podczas gdy osoby o stylu S będą bardziej zainteresowane dobrymi relacjami i unikaniem konfliktów.
Błędy w komunikacji mogą prowadzić do nieporozumień i konfliktów. Dla przykładu, gdy osoba o stylu D mówi "Nie masz szans, aby osiągnąć to, czego chcesz", może to być obraźliwe dla osoby o stylu S, która preferuje empatię i spokój. Jeśli zaś mówimy do osoby o stylu C, powinniśmy przedstawiać konkretne fakty i dane, zamiast polegać na emocjach i opowieściach.
Pamiętajmy jednak, że nie da się wszystkich ludzi wpasować dokładnie w te cztery kategorie. Zdecydowana większość z nas nie jest stuprocentowym typem wpływowym czy stabilnym. Raczej pośrednim, z dominującymi cechami jednego z tych typów. Typologia ta na pewno nam pomoże lepiej dopasowywać komunikację do określonych typów, ale nie traktujmy jej jako wyroczni co do tego, jakie cechy mają osoby z naszego otoczenia. Jeśli wywnioskowaliśmy, że nasz szef jest typem dominującym, nie oznacza to, że zawsze będzie się zachowywać jak stuprocentowy typ czerwony (podział na typy osobowości przebiega bowiem też według podziału kolorystycznego: czerowny - typ dominujący, żółty - typ wpływowy, zielony - typ stabilny, niebieski - typ skrupulatny). Nie musi więc w sytuacji stresowej reagować krzykiem, agresją słowną czy lekceważeniem innych - choć są takie stereotypy wokół typu dominującego. Z pewnością jednak znajomość, jakim typem jest nasz szef, pomoże nam w komunikacji z nim - wówczas możemy odwołać się do wartości, które są mu bliskie: rywalizacja, stawanie się najlepszym, nastawienie na cel itp.
Podsumowując, komunikacja w oparciu o style zachowań DISC polega na zrozumieniu, jakie cechy i preferencje kierują innymi ludźmi, aby dostosować swoje podejście do nich. Dobre wypowiedzi uwzględniają preferencje innych osób, podczas gdy błędne wypowiedzi mogą prowadzić do nieporozumień i konfliktów. Warto zatem poświęcić czas i wysiłek, aby lepiej poznać styl zachowań innych ludzi i nauczyć się skutecznie z nimi komunikować.
Jeśli chcesz wznieść swoją komunikację na dużo wyższy poziom, sprawdź nasze szkolenie z Prostej Komunikacji w Biznesie TUTAJ> W rozbudowanych szkoleniach z komunikacji poruszamy wątek typologii DISC.
Piotr Garlej