Czy storytelling danych to skomplikowana rzecz? Absolutnie nie. Problem w tym, że mamy tendencję do opowiadania i pokazywania liczb w zbyt skomplikowany sposób. Jest jednak sprawdzona formuła, która sprawdza się najczęściej. Dobra wiadomość jest taka, że jest tam zaledwie kilka składników.
Od razu przejdźmy do rzeczy: inspiracją do dzisiejszego wpisu jest podejście Scotta Berinato, autora książki "Good charts". Berinato stwierdza, że praktycznie każda opowieść z danymi liczbowymi w tle wymaga skupienia się w procesie tworzenia na trzech rzeczach:
1. ekspozycja akcji (setup)
2. konflikt
3. rozwiązanie akcji (resolution)
Scott Berinato, autor książki "Good charts", wyjaśnia to prostymi słowami w tym krótkim filmie:
To podejście jest podobne do naszego. Przy czym my nieco inaczej liczymy składniki storytellingu. Wyróżniamy bowiem 4 elementy:
1. bohater - tu przedstawiamy akcję
2. wróg - tu przedstawiamy problem
3. rozwiązanie - tu dajemy odpowiedź na wymieoniony wcześniej problem.
4. cel - wnioski i konkluzja
Różnia w naszym podejściu i podejsciu Scotta Berinato wynika z tego, że naszym zdaniem nasza formuła pozwala skupić się mocniej na znalezieniu elementów niezbędnych do opowiedzenia historii. Formuła Berinato jest zapisem struktury opowieści. Tymczasem punkty 2 i 3 naszego podejścia - wróg i rozwiązanie - tworzą jeden element z formuły Berinato: konflikt.
To właśnie konflikt - jak perypetie w filmie - stanowią oś centralną opowieści. Jeśli nie ma konfliktu - a mówiąc naszym językiem bardziej konkretnie: jeśli nie ma wroga (czyli problemu) - nie zbudujemy angażującej opowieści.
Zanim więc zaczniesz tworzyć jakikolwiek storytelling danych, zacznij od wysuzkania problemu, jaki występuje. To element, którego najłatwiej się uchwycić. Jak ten problem znaleźć? Otwóz arkusz Excel i zacznij wyszukiwać wszelkie zmiany, anomalie i nietypowe odstępstwa od schematu. To właśnie one mają potencjał, by zbudować wokół nich ciekawą opowieść, dzięki której przekonasz odbiorców do swoich rozwiązań.
A jeśli chcesz wznieść poziom wyżej swoje umiejętności storytellingu danych i wizualizacji danych, sprawdź nasze szkolenie storytelling danych TUTAJ>.
Piotr Garlej