Jak zapamiętać treść prezentacji lub przemowy? Technika Pałacu Pamięci

Jak zapamiętać treść prezentacji lub przemowy? Technika Pałacu Pamięci

Chcesz się nauczyć zapamiętywać swoje prezentacje lub przemówienia? Wypróbuj prostą i skuteczną technikę - Pałac Pamięci. Pomoże Ci ona przede wszystkim w zapamiętaniu kolejności poszczególnych wątków oraz struktury prezentacji. 

Historia techniki Pałacu Pamięci sięga daleko wstecz i była stosowana przez wielu wybitnych myślicieli już w czasach starożytnych. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu wizualizacji dobrze znanych przestrzeni do zapamiętywania informacji. Słowo "loci" pochodzi z łaciny i oznacza "miejsca" lub "lokacje".

W praktyce technika ta polega na wyobrażeniu sobie dokładnie znanego miejsca, do którego przypinasz terminy lub informacje, a następnie poruszając się po nim w wyobraźni, przywołujesz te informacje.

Jak się do tego zabrać?

 

Krok 1: Wybierz swój Pałac Pamięci

Wybierz dobrze znane miejsce, takie jak dom, szkoła czy ulubione miejsce. Przywołaj w myślach prosty plan tego miejsca, abyś mógł łatwo z nim pracować.

 

Krok 2: Wyznacz punkty charakterystyczne

Ponumeruj ważne miejsca w Twoim Pałacu Pamięci, takie jak drzwi, okno, kanapa. Zadbaj o to, abyś mógł swobodnie przechodzić przez to miejsce w myślach. Czyli oznacz kanapę numerem jeden, okno na podwórze numerem dwa, schody numerem trzy, żyrandol banbusowy numrem cztery itd.

 

Krok 3: Łącz informacje z miejscami

Przypnij do każdego miejsca konkretne informacje, które chcesz zapamiętać. Jeśli masz w swojej prezentacji fragment o dochodach z biznesu recyklingowego, o którym musisz wpsomnieć jako trzeci etap wypowiedzi, to zrób w ten sposób: skoro numerem trzy w Twoim Pałacu Pamięci są schody, wyobraź sobie wielką śmieciarkę recyklingującą zjeżdżającą ze schodów i niszczącą je doszczętnie. 

 

Krok 4: Pobudź wyobraźnię

Aby zapamietać lepiej poszczególne fragmenty wypowiedzi, używaj przejaskrawionych, przekarykaturyzowanych i przesadnych wyorbażeń. W powyższym przykładzie ciężarówka zjeżdżająca ze schodów to coś wyjątkowo nietypowego. I dobrze. Lepiej zapamiętujemy nietypowe rzeczy, zatem wyobrażaj sobie to wszystko z przesadą. Jeśli masz mówić w punkcie czwartym o inwestycji w nową fabrykę, to przypomnij sobie, co było numerem cztery. W powyższym przykładzie - czwartym etapem jest bambusowy żyrandol. Zatem wyobraź sobie, że aby zbudować nową fabrykę, trzeba było zniszczyć żyrandol i cała fabryka została zbudowana z bambusa. Dziwne, prawda? Tak, ale o to chodzi. Im dziwniejsze wyobrażenie, im mniej realne, tym łatiwej będzie całą strukturę wypowiedzi zapamiętać. 

 

Krok 5: Spaceruj myślami

Zacznij od pierwszego punktu, a potem idź po kolei po swoim Pałacu Pamięci i przypominaj sobie informacje związane z każdym miejscem. Im częściej to robisz, tym lepiej będziesz pamiętać.

 

Wykorzystując technikę Pałacu Pamięci, możesz skutecznie uczyć się swoich prezentacji lub przemówień. To narzędzie pozwoli Ci lepiej zorganizować informacje w umyśle, co sprawi, że łatwiej je przypomnisz podczas wystąpienia publicznego. Pamiętaj, kluczem jest łączenie informacji z miejscami, które znasz jak własną kieszeń. Z czasem zobaczysz, jak łatwo stanie się dla ciebie przypominanie sobie swoich przemówień.

 

Jeśli już zapamiętasz strukturę swojej prezentacji, pora przejść do ćwiczeń nad zapamiętaniem tekstu. Tutaj moja uwaga: nie warto uczyć się tekstu prezentacji na pamięć, słowo w słowo. Uczenie się na pamięć rzadko się sprawdza. Dlaczego? Bo jeśli nastawiamy się na to, że wyjdziemy przed publiczność i wyrecytujemy z pamięci gotowy tekst, to koncentrować się będziemy na niewłaściwych aspektach. Koncentrować się będziemy na przywoływaniu z pamięci długich tekstów i przez to nie będziemy w "tu i teraz". Nie będziemy nawiążywać autentycznej relacji z odbirocami. Nie będziemy uważni na ich reakcje, mimiki i sygnały niewerbalne mówiące o ich zaciekawieniu, zaintrygowaniu bądź znudzeniu - a przez to nie będziemy w stanie zareagować adekwatnie do danej konkretnej sytuacji.

Polecam więc uczyć się nie tyle tekstów na pamięć, co zapamiętywać o czym mniej więcej w każdym z wątków chcemy powiedzieć. Za każdym razem możemy to powiedzieć na iny sposób. Ale w toku koleknych prób i ćwiczeń, każda kolejna wersja naszej wypowiedzi powinna być lepsza, bardziej składna, a wypowiedź płynniejsza.

Jeśli natomiast bardzo zależy Ci na tym, by nauczyć się tekstu przemowy lub prezentacji na pamięć, to mam dla Ciebie kilka rad poniżej. Kiedy polecam uczyć się na pamięć? Wtedy kiedy mamy bardzo ważną prezentację i ściśle ograniczony czas do np. 5 minut lub 18 minut (jak np. prezentacje TEDx).

 

Oto kilka sposobów jak zapamiętać tekst przemowy lub prezentacji:

 

1. Przeczytaj kilka razy tekst.

Czytaj na głos. W ten sposób usłyszysz siebie mówiącego i to też zwiększy zapamiętanie.

 

2. Przepisz go na kartkę kilka razy.

Pisząc, wzmacniamy zapamiętanie. Przepisuj ręcznie, nie na komputerze.

 

3. Podziel tekst na kilka porcji.

Postaraj się nauczyć najpierw pierwszego fragmentu, a dopiero jak się go nauczysz, zacznij się uczyć kolejnego.

 

4. Nagraj tekst na dyktafon w telefonie.

Po nagraniu odsłuchuj plik audio wielokrotnie w wolnym czasie.

 

Przypominam, że pomocą w dobrym ułożeniu struktury prezentacji są slajdy. Obojętne w jakim programie je tworzysz - czy w PowerPoint, czy w Keynote, czy w Google Slides - slajdy stanowią ramę Twojej wypowiedzi. Nie musisz dzięki nim zapamiętywać dokładnej struktury. Przed wystąpieniem zapisujesz na nich odpowiednie teksty (byle nie za długie) i dzięki temu kiedy się odpowiednie slajdy wyświetlają na dużym ekranie - od razu wiesz, jaki wątek w danym momencie poruszyć.

 

Jeśli chcesz wznieść się na wyżyny tworzenia świetnych prezentacji, zapytaj o nasze szkolenie, np. PowerPoint Biznesowy TUTAJ> bądź szkolenie z wizualizacji danych TUTAJ>

 

Piotr Garlej

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2025 studio-prezentacji.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.