Jaki mikrofon wybrać do webinarów i spotkań online?

Jaki mikrofon wybrać do webinarów i spotkań online?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób mógłbyś poprawić swoje prezentacje online robione w domowym zaciszu, to mam jedną podpowiedź: zainwestuj w dobrej jakości mikrofon. Poprawa odsłuchu to skokowy wzrost komfortu dla Twojej publiczności. To krok w stronę poprawy zaangażowania słuchaczy i zwiększenia ich uwagi.

 

 

Dobry mikrofon sprawia, że publiczność będzie Cię lepiej słyszeć. Ale i zacznie postrzegać Cię jako prawdziwego profesjonalistę. Jakość audio jest znacznie ważniejsza niż jakość video, dlatego jeśli zastanawiasz się, w co zainwestować – w kamerę zewnętrzną do komputera czy mikrofon – to odpowiedź jest jedna: w mikrofon.

 

Dlaczego warto w to zainwestować?

Bo mikrofony wbudowane w komputery są zazwyczaj zbyt słabej jakości i nie wystarczają, by dostarczyć odbiorcom dobre wrażenia odsłuchowe. Czy Twój komputer ma dobry mikrofon? Musisz przetestować.

Z mojego doświadczenia wynika, że zdecydowana większość PC-tów, nawet tych drogich, ma słabiutkie mikrofony. Komputery marki Apple mają je znacznie lepsze i na zwykłe spotkania online, takie, na których niekoniecznie chcemy mówić przez kilka godzin – w zupełności wystarczają.

Kiedy jednak zamierzamy np. prowadzić całodniowe szkolenie – wtedy powinniśmy mieć absolutną pewność, że mikrofon będzie nam pomagał, a nie przeszkadzał.  

Pamiętaj, jakość odsłuchu wpływa znacząco na zmęczenie uczestników spotkania. Kiepskiej jakości dźwięk nuży, wyłącza uwagę, nie angażuje. Skuteczna prezentacja wymaga, by Twój głos był dobrze słyszalny i nie miał szumów, przytłumień i echa.

 

Jaki mikrofon kupić?

Rodzajów mikrofonów jest całkiem sporo i dla laika ciężko się w tym wszystkim rozeznać. Są mikrofony pojemnościowe, dynamiczne, wszechkierunkowe, dwukierunkowe itd.

Wiem, że szczegóły techniczne Cię raczej nie interesują, a oczekujesz konkretnej i praktycznej porady, jaki mikrofon zastosować do prowadzenia webinarów lub spotkań online.

 

Odpowiedź jest następująca: optymalny wybór to mikrofon pojemnościowy podłączany do komputera kablem USB.

 

 

Dlaczego inne mikrofony to kiepski wybór?

Na różnych stronach internetowych można znaleźć zupełnie inne podpowiedzi.

 

Są na przykład rady, by dla wyeliminowania pogłosu zaopatrzyć się w mikser dźwięku. Jeśli chcemy prowadzić naprawdę profesjonalne webinary, to być może jest to jakieś rozwiązanie, ale raczej rozwiązanie bardzo kosztowne i… zupełnie zbędne. Pogłos można łatwo wyeliminować inaczej: pilnuj tego, by tylko prezentujący miał włączony mikrofon. Jeśli słyszymy pogłos, prowadzący spotkanie, mający do tego uprawnienia, wycisza pozostałych uczestników i pogłos znika. Wystarczy kilka kliknięć. Bez zbędnych wydatków.

 

Mikrofon ze słuchawkami to też kiepskie rozwiązanie. Ma tę zaletę, że automatycznie eliminuje pogłos, ale głos z takich mikrofonów zazwyczaj jest bardzo słabej jakości. Jest wypłaszczony, stłumiony. Słychać wyraźnie mówiącego, ale po kilku godzinach słuchania odbiorcy będą przemęczeni. By mieć naprawdę dobry mikrofon tego typu, trzeba wydać kilkaset złotych.

Zdecydowanie lepiej więc kupić nawet tani mikrofon pojemnościowy na kabel USB.

 

 

Z jakich mikrofonów sam korzystam?

Kiedy prowadzę szkolenia z prezentacji używam mikrofonu Trust GXT 232 Mantis. Kupić go można za mniej niż 100 zł i moim zdaniem to optymalny wybór dostępny na każdą kieszeń. Dźwięk jest dobrze słyszalny, nie ma przytłumień i echa.

 

Czasami korzystam z mikrofonu Blue Yeti – dużo droższe rozwiązanie, ale dające niemal „studyjny” odsłuch. To mikrofon typowo do podcastów i nagrań. Przy webinarach również się sprawdzi, ale ponieważ jest dość czuły, przez co zbiera wszystkie dźwięki z otoczenia – trzeba pilnować, by w okolicznych pomieszczeniach była cisza. 

 

 

Akustyka pomieszczenia

Jeśli mimo dobrego mikrofonu, w Twoich nagraniach i webinarach wkrada się echo, najprawdopodobniej przyczyną jest złą akustyka pomieszczania. Echo powstaje wtedy, kiedy głos odbija się od płaskich ścian i dźwięki są w ten sposób niepotrzebnie wydłużane. Wynika to najczęściej z tego, że mamy w pomieszczeniu za mało mebli, brakuje dywanu, firanek lub zasłon. Meble, a zwłaszcza miękkie tkaniny „wchłaniają” dźwięki i nie pozwalają im krążyć po pomieszczeniu. Jeśli masz zatem problem z echem, możesz je wyeliminować na kilka z poniższych sposobów:

1)     Połóż na podłodze wykładzinę lub dywan

2)     Okna zasłoń firankami lub zasłonkami

3)     Zamontuj duży żyrandol

4)     Postaw dużo mebli

5)     Zawieś na ścianach obrazy, by nie było dużych płaskich powierzchni, od których będzie się odbijał głos

6)     By uzyskać najlepszy efekt – możesz zamontować na ścianach panele akustyczne – to lekkie i miękkie materiały piankowe, które przykleja się do ścian i które efektywnie redukują wszelkie pogłosy i echo

 

Piotr Garlej

PS. A jeśli już urządzisz swoje domowe studio, to pora nabyć umiejętności tworzenia naprawdę profesjonalnych prezentacji. Zajrzyj więc do mojego kursu online Profesjonalne Prezentacje PowerPoint.

To dwuetapowy kurs, przez który poprowadzę Cię od A do Z.

Etap 1: kurs online – kluczowe zasady, triki i narzędzia, by zacząć tworzyć świetne prezentacje

Etap 2: mentoring w formie konsultacji emailowych – co z tego, że obejrzysz kurs, ale nie zaczniesz wdrażać zasad z kursu w życie? Podczas etapu mentoringowego będę podpowiadał Ci jak ulepszać Twoje konkretne prezentacje.

 

 

Sprawdź kurs>

 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 studio-prezentacji.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.