By stworzyć w miarę dynamiczną prezentację w programie PowerPoint, niezbędne jest zastosowanie animacji. Poprzez animacje można wprowadzać nowe elementy na slajd, zaakcentować te, które już się na nim znajdują, usunąć je bądź przesunąć.
Właśnie ze względu na ich funkcję podzielić je można na cztery główne kategorie:
1. Animacje wejścia – pozwalają wprowadzić dany element na slajd
2. Animacje wyróżnienia – pozwalają zaakcentować dany element na slajdzie
3. Animacje wyjście – pozwalają usunąć animacyjnie dany element na slajdzie
4. Ścieżki ruchu – pozwalają przesuwać dane obiekty i kształty
Widoczne w rozwiniętym menu opcje animacji to jednak nie wszystkie możliwe animacje, jakie PowerPoint ma nam do zaoferowania.
Aby uzyskać znacznie więcej animacji, wystarczy kliknąć w znajdującą się w dolnej części otwartego menu jedną z czterech kategorii:
1. Więcej efektów wejścia
2. Więcej efektów wyróżnienia
3. Więcej efektów wyjścia
4. Więcej ścieżek ruchu
PowerPoint oferuje więc całkiem sporo opcji, które mogą nadać prezentacji wrażenie dynamizmu. Czy jednak o sam dynamizm nam chodzi?
Tworzenie profesjonalnych prezentacji wymaga stosowania narzędzi, które z jednej strony czynią slajdy dynamicznymi, a z drugiej zaś – nie przytłaczają najważniejszej rzeczy, czyli treści. Jeśli zatem tworząc prezentację biznesową – poważną, z dużą ilością danych, wykresów i schematów – zastosujemy dla wprowadzenia jednego z elementów na slajdzie animację o nazwie Podskok (w angielskiej wersji PowerPoint – Bounce), wówczas wrażenie będzie komiczne, czyli odwrotne od zamierzonego. Takie rzeczy często widuje się na pokazach prezentacji biznesowych, ale zawsze uchodzi to za korporacyjne faux pas.
Jakie zatem stosować animacje, by nie trzeba by było się za swoją prezentację wstydzić?
Oto lista zalecanych animacji PowerPoint w prezentacjach biznesowych:
Efekty wejścia:
Zanikanie (Fade)
Przypłynięcie (Float In)
Przylot (Fly In)
Efekty wyróżnienia:
Impuls (Pulse)
Efekty wyjścia:
Zanikanie (Fade)
Odpłynięcie (Fade Out)
Wylot (Fly Out)
Ścieżki ruchu:
Linie (Lines)
Jedna istotna uwaga: animacje stosować należy z rozwagą, ale i z umiarem. Nadmiar animacji powoduje chaos i potrafi zepchnąć na dalszy plan najważniejsze treści. Sens stosowania animacji jest zatem tylko wtedy, kiedy konieczne jest rozbicie wielowątkowego slajdu na kilka mniejszych porcji i wprowadzanie ich po kolei poprzez animacje. W ten sposób odbiorca prezentacji może zapoznać się z poszczególnymi porcjami danych krok po kroku, w tym samym tempie jak opowiada o tym prezenter.
Jeśli chodzi o możliwości samego PowerPointa, to trzeba przyznać, że w ciągu ostatnich kilku lat twórcy tego oprogramowania poczynili naprawdę dużo starań, by prezentacje były dynamiczne i atrakcyjne. Po wprowadzeniu opcji Morph w najnowszej wersji ppt można teraz tworzyć wyjątkowo dynamiczne pokazy slajdów, które z powodzeniem mogą już konkurować z efektami tworzonymi w profesjonalnych programach typu motion design. Tym samym PowerPoint – do niedawna kojarzony z siermiężnymi, ciężkimi i nudnymi prezentacjami – zaczął wyznaczać nowe trendy w projektowaniu prezentacji, bijąc na głowę pod tym względem, zdaniem wielu, coraz bardziej popularnego Prezi.