Present to Succeed 2024 i o wystąpieniu Piotra Garleja podczas największej na świecie konferencji o prezentacjach

Present to Succeed 2024 i o wystąpieniu Piotra Garleja podczas największej na świecie konferencji o prezentacjach

14 czerwca 2024 roku stanąłem na scenie największej konferencji poświęconej umiejętnościom prezentacyjnym, Present to Succeed. Konferencja ta od 4 lat odbywa się w stolicy Bułgarii, Soffi. O czym mówiłem? Tematem mojego wystąpienia było „What Can We Learn from Google when Creating Data Visualizations?”

Sednem mojej prezentacji było to, by zwrócić uwagę, że jako twórcy prezentacji powinniśmy powielać filozofię wyszukiwarki Google. Google za priorytet przyjął to, by każdy użytkownik spędzał w wyszukiwarce jak najmniej czasu. To dokładnie odwrotnie niż wszystkie inne strony internetowe. Wszystkie one chcą, byśmy tam scrolowali, klikali i oglądali jak najwięcej reklam.

Ale nie Google. Jeśli jesteśmy na Google’u i ciągle szukamy, szukamy, szukamy – to znaczy, że Google nie pomaga nam znaleźć tej jednej potrzebnej rzeczy. Tym samym zawodzi.

Tak samo jest z wizualizacjami danych: jeśli pokazujemy je publiczności, a ta spędza bardzo dużo czasu na próbie jej zrozumienia, znaczy to, że coś jest nie tak z wizualizacjami.

Dobre wizualizacje danych czytają się szybko. I właśnie na to chciałem podczas wystąpienia w Sofii zwrócić uwagę: twórz takie slajdy i wizualizacje, by odbiorcy spędzali jak najmniej czasu na ich analizę. By rozumieli je w mig.

Podczas wystąpienia pokazałem więc szereg przykładów przed i po zmianie. Przykładów i antyprzykładów. Jednocześnie za cel postawiłem sobie, by publiczności dostarczyć nie tylko wiedzy, ale i nieco rozrywki.

Celowo więc karykaturyzowałem niektóre złe przykłady, podzieliłem się kilkoma anegdotami i zastosowałem swoje sprawdzone metody, by wywołać wybuch śmiechu wśród publiczności. A ta mnie nie zawiodła – była otwarta na nowe spojrzenie, bardzo zaangażowana i z entuzjazmem reagująca na moje podpowiedzi.

Uczucia, kiedy kilkaset osób na sali wybucha śmiechem dokładnie w momencie, kiedy się zaplanowało, albo gdy widzi się las rąk z telefonami robiącymi zdjęcia slajdom – są naprawdę budujące.  

 

Na widowni było 850 osób, a oprócz mnie, swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliło się na scenie 13 mówców i panelistów.

 

Becoming a Top-Rated Speaker - Paula Januszkiewicz

Paula Januszkiewicz z Polski mówiła, jak zostać wysoko ocenianym prelegentem na międzynarodowych konferencjach. Paula jest ekspertką cyberbezpieczeństwa i zwiedziła pół jeśli nie cały świat, jeżdżąc po różnych konferencjach i opowiadając o kwestiach bezpieczeństwa digitalowego. Wielokrotnie zdobywała nagrodę dla najlepszej prelegentki konferencji – m.in. na RSA, Microsoft Ignite, Black Hat (Asia), AISA i wiele innych.

Kluczowy insight z wystąpienia Pauli: przygotowanie dobrej prezentacji wymaga przygotowania, przygotowania, przygotowania. Pod wieloma aspektami. Nie tylko trzeba stworzyć dobry kontent i zrobić próby, ale też zabezpieczyć się na ewentualne problemy techniczne. Przy niezliczonej liczbie prezentacji, jakie Paula ma na swoim koncie, wpadki muszą się zdarzyć. A to komputer się zepsuje tuż przed prelekcją. A to sieć internetowa nie pozwoli wyświeltić demo. Wszystkich sytuacji nie da się przewidzieć. Dlatego zawsze warto mieć back up. Miej więc swoją prezentację nie tylko na komputerze, ale też na pendrivie i w chmurze.

 

Confidence - Margareet Jacobs

Margareet Jacobs z Holandii mówiła jak wzmacniać swoją pewność siebie na scenie. Maja – bo tak nazywają ją wszyscy – zrobiła świetne show, które pozwoliło publiczności poczuć przypływ dużej pewności siebie. Zdemaskowała kluczowe ograniczenia, która nie pozwalają nam osiągnąć pełnej możliwości na scenie i podpowiedziała prosty zabieg na lepsze samopoczucie na scenie: po prostu zamiast koncentrować się na sobie (na swoich myślach, lękach i odczuciach), skoncentruj się na otoczeniu. Znajdź tam coś, co pozwoli Ci się odseparować od stresu i gonitwy myśli. To może być krzesło, obraz wiszący na ścianie lub uśmiechnięte twarze publiczności.

Kluczowy insight z wystąpienia Margareet: jeśli przejmujesz się tym, że podczas prezentacji masz plamę na bluzce, daj spokój. Twoja publiczność dzień po Twojej prezentacji nie będzie nawet o tym pamiętać.

 

Mastering Cross-Cultural Presentations - Bri Williams

Bri Williams z Australii zwracała uwagę na to, by w prezentacjach uwzględniać niuanse kulturowe. Bri ma ogromne doświadczenie w międzynarodowym środowisku. Przez lata pracowała w Azji, obecnie mieszka i pracuje w Europie. Z wdziękiem pokazała, jak różne osoby z różnych kultur mogą inaczej reagować na nasze komunikaty.

Np. Chińczycy i Japończycy – z pozoru wywodzący się z podobnego kręgu kulturowego, wcale nie są tak podobni do siebie, jak mogłoby się wydawać.

Kluczowy insight z wystąpienia Bri: w międzynarodowym środowisku zwracaj uwagę nie tylko na to, co mówisz, ale też na to, czy to, co mówisz, może zostać przez Twoich odbiorców zinterpretowane jako obraźliwe, nieuprzejme lub nieprofesjonalne.

 

Storifying Data - Artur Ferreira

Artur Ferreira z Portugalii tłumaczył, jak zamieniać liczby w ciekawe opowieści. Artur to doświadczony strateg i ekspert prezentacji, partner zarządzający jednej z największych agencji projektowania slajdów na świecie, SOAP Presentations. Jego prezentacja interesowała mnie szczególnie, bo mieliśmy zazębiające się tematy: Artur opowiadał o storytellingu danych, ja o wizualizacji danych. Na kilka dni przed konferencją skontaktowałem się z Arturem, by uzgodnić to, byśmy się nie zdublowali w tematach ani też przypadkiem nie powiedzieli nawzajem sprzecznych rzeczy. Akurat tak się złożyło, że mieliśmy idealnie uzupełaniające się kwestie.

To, co podobało mi się w wystąpieniu Artura, to to, że zrobił trzy kroki wstecz. Przypomniał, że dobra opowieść zaczyna się od empatii. Bez zrozumienia oczekiwań, preferencji i sytuacji obecnej odbiorców prezentacji – ciężko stworzyć angażujący storytelling. Jednocześnie sposób, w jaki Artur opowiadał o storytellingu – na naprawdę głębokim poziomie, ze spokojem i luzem – było bardzo pouczające.

Kluczowy insight z wystąpienia Artura: Data storytelling składa się z czterech elementów: 1) kontekst 2) zawiązanie akcji (rising moments) 3) Eureka moment 4) rozwiązanie i następne kroki

 

Debug Your Presentation - Damon Nofar

Damon Nofar z Hiszpanii pokazał swój przepis na świetne prezentacje, które angażują i inspirują. Co to była za prezentacja! Fantastycznie zbalansowana, z humorem, z pięknymi slajdami i świetnym story. Aha, i mega zaskoczeniem na końcu. Dla mnie Damon jest magikiem prezentacji. Absolutny talent, który potrafi niesłychanie zaangażować publiczność, zachwycić ją prezentowanym designem, rozbawić i zostawić jej kilka cennych lekcji. Szczególnie podobały mi się w jego wystąpieniu śliczne zdjęcia wygenerowane w AI. Były nie tylko wysmakowane i świetnej jakości, ale wszystkie razem, w odpowiednich sekwencjach, budowały angażujące story.

Przed i po konferencji wymieniłem z Damonem mnóstwo obserwacji i cieszę się, że nasze spojrzenia na kwestie prezentacji są zbieżne. Prostota, różnorodność, design – ma ogromne znacznie.

Kluczowy insight z wystąpienia Damona: upraszczaj to, co skomplikowane, zwracaj uwagę na design, opowiadaj lepsze historie, bądź klarowny, zaangażuj publiczność.

 

AI Innovations - Robin Dohmen

Robin Dohmen z Holandii podsunął kilka ciekawych narzędzi AI, które przydać się mogą do tworzenia prezentacji. Ulubioną aplikacją Robina do tworzenia slajdów jest Pitch.com. Warto jednak także przetestować mniej znane Beautiful.AI, Tome.app (recenzje obu aplikacji na moim angielskojęzycznym kanale YouTube).

Robin podpowiedział kilka sugestii, jak dobrze promptować. Np. warto doprecyzowywać w promptach: kim jest odbiorca (wytłumacz mi, jak bym był 12-latkiem), cel (…na potrzeby konferencji), długość (…krótkie podsumowanie…), format (przedstaw w punktach…), uszczegółowienie (przedstaw szczegółowe wyjaśnienie…).

Kluczowy insight z wystąpienia Robina: już teraz testuj i eksperymentuj z AI, bo w przyszłości te narzędzia będą jeszcze skuteczniejsze.

 

PowerPoint Copilot - Alex Selig

Alex Selig z USA, Product Lead for PowerPoint Copilot w Microsoft, odsłonił rąbka tajemnicy i pokazał, w którą stronę zmierza Copilot PowerPointa. Alex opowiedział, że Copilot cały czas jest dopracowywany i wkrótce może być jeszcze bardziej pomocny przy tworzeniu prezentacji. Publiczność miała szereg pytań do Alexa co do przyszłości prezentacji tworzonych z AI. Największe moje zaciekawienie wzbudziła kwestia tworzenia prezentacji przez Copilota z uwzględnieniem wytycznych brandingowych danej marki. Obecnie Copilot nie jest w stanie wygenerować prezentacji zgodnie z określonymi wytycznymi (np. z określonym zestawem kolorów). Alex wyjaśnił, że w przyszłości będzie to możliwe.

Kluczowy insight z wystąpienia Alexa: zapnijmy pasy, już niedługo Copilot może mocno przyspieszyć.

 

Effective Body Language - Ida Holten Worsoe

Ida Holten Worsoe z Norwegii zademonstrowała, jak wznieść swoją mowę ciała na najwyższy poziom. Ida jest doświadczoną aktorką. Pokazała, że nasze ciało ma cały repertuar możliwych opcji do wykorzystania, a najczęściej korzystamy tylko z tym domyślnych. Warto przełamywać domyślne schematy, by angażować mocniej pubclziność. Czy to łatwa sztuka? Na pewno nie. Ale podpowiedzi Idy były na tyle inspirujące, że z pewnością wiele osób z publiczności po jej występie zacznie eksperymenty z bardziej zaawansowaną mową ciała.

Kluczowy insight z wystąpienia Idy: zawładnij przestrzenią wokół siebie (claim your space, jak to ujęła Ida). To da Ci komfort, poczucie pewności siebie, ale i spokój podczas występowania.

 

Demo like a PRO - Brent Ozar

Brent Ozar z USA pokazał, jak prezentować profesjonalne demo, które ma szansę stać się viralem. Brent jest doświadczonym prelegentem. Zjeździł pół świata, obecnie mieszka w Las Vegas i prowadzi swój biznes online. Specjalizuje się w tematach informatycznych, a konkretnie SQL servers (jego kanał na YouTube: https://www.youtube.com/@BrentOzarUnlimited). Brent wielokrotnie podczas konferencji pokazuje na żywo jak działają programy, z których korzysta. Jego prelekcja dotyczyła więc tego, jak tworzyć profesjonalne demo.

Kluczowy insight z wystąpienia Brenta: nie zaczynaj demo w typowy sposób – jak tylko spojrzysz na swój komputer i zaczniesz w nim klikać – to dla publiczności jednoznaczny sygnał, że oni też mogą w tym momencie zacząć scrollować po swoich ekranach. Zamiast tego – ucz się, jak wygląda angażujące demo od streamerów gier na YouTube.

 

Top 10 Things for Presenters - Luca Bruschi

Z kolei Luca Bruschi z Włoch podsumował całość i zebrał 10 najlepszych zasad, według których warto, by każdy prezenter postępował. Luca nie miał łatwego zdania. Pod koniec dnia zmęczona publiczność mogła nie być już zainteresowana ostatnią prelekcją. Tymczasem Luca zrobiła fantatsyczną prezentację, z kilkoma wartościowymi sugestiami i klipami video, które podniosły poziom energii wśród publiczności.

Kluczowy insight z wystąpienia Luci: stworzenie świetnej prezentacji to przepis wymagający wielu składników. Każdy z nich warto dopracować, by być wybitnym prezenterem.

 

Dla publiczności takie konferencje to świetna okazja, by odświeżyć wiedzę i podnieść swoje umiejętności prezentacyjne.

Dla mnie była to okazja, by podzielić się doświadczeniem i pomysłami z innymi pasjonatami prezentacji. Podczas długich rozmów z osobami, które prowadzą podobny biznes jak mój, potwierdziłem, że moje spojrzenie na świat prezentacji nie jest odosobnione.

- Mniej znaczy więcej

- Design ma ogromne znaczenie

- Ale największa siła prezentacji tkwi w narracji.

To uniwersalne zasady. Warto, byś się nimi kierował/kierowała, kiedy będziesz tworzyć swoją prezentację.

Konferencja Present to Succeed to już marka sama w sobie. Wszystko za sprawą dwójki pasjonatów z Sofii - twórców agencji projektowania slajdów, 356 Labs, Borisa Hristova i Ivy Nachkovej. Kilka lat temu zamarzyło im się, by stworzyć największą na świecie konferencję poświęconą tylko i wyłącznie tematowi umiejętności prezentacyjnych. Dziś ich talent organizacyjny zaowocował jedną z najlepszych konferencji na mapie Europy. Warto tam być w przyszłym roku!

 

Piotr Garlej

 

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2025 studio-prezentacji.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.