Top 20 narzędzi do tworzenia prezentacji: PowerPoint, Google Slides, Keynote, Canva i alternatywy

Top 20 narzędzi do tworzenia prezentacji: PowerPoint, Google Slides, Keynote, Canva i alternatywy

Prezentacje to nie tylko PowerPoint. Na rynku programów do tworzenia slajdów jest naprawdę mnóstwo. Ich mnogość i zróżnicowanie może wręcz przyprawić o zawrót głowy. Jakie są alternatywny do najpopularniejszych? Oto 20 najpopularniejszych aplikacji do tworzenia prezentacji.

 

1. PowerPoint

To najpopularniejsza aplikacja do tworzenia prezentacji na świecie. Jest częścią pakietu Microsoft Office i oferuje wiele funkcji, takich jak animacje, grafiki, wideo i wykresy. Możliwe jest także tworzenie prezentacji online w usłudze PowerPoint Online. Jedną z głównych zalet PowerPointa jest prostota obsługi, ale PowerPoint wielu osobom kojarzy się z brakiem innowacyjności. Coś w tym jest. Przydałby się lifting niektórych funkcji, jak np. Smart Art. Ale największa zaleta PowerPointa to jednak powszechność użytkowania. Projektując slajdy w PowerPoincie mamy niemal stuprocentową pewność, że komukolwiek taki plik wyślemy, będzie on mógł być bez problemu edytowany.

 

2. Google Slides

 

To darmowa alternatywa dla PowerPointa, która działa w przeglądarce internetowej. Oferuje podobne funkcje, jak PowerPoint, choć w nieco ograniczonym zakresie. Dużym plusem są możliwości łatwego udostępniania i współpracy na jednym pliku z innymi użytkownikami. Absolutnym hitem są ultra-nowoczesne i trójwymiarowe Diagramy (alternatywa dla siermiężnych Smart Artów znanych z PowerPointa). Mankamentem może być brak niektórych udogodnień i skrótów klawiszowych, które znane są z PowerPointa, a które znacząco przyspieszają pracę. 

 

3. Keynote

 keynote

To aplikacja stworzona przez Apple i dostępna jest na urządzenia z systemem operacyjnym macOS oraz iOS. Keynote pozwala na łatwe importowanie prezentacji z PowerPointa i eksportowanie prezentacji w formacie PowerPoint. Jedną z wad Keynote jest brak dostępności na komputery z systemem Windows. Zdaniem miłośników Apple’a, to właśnie Keynote daje o wiele większe szanse na stworzenie nowocześniejszej i bardziej estetycznej prezentacji. Co oczywiście nie jest prawdą – tak samo dobre, jak i tak samo złe prezentacje można stworzyć w każdym oprogramowaniu.

 

4. Prezi

 prezi

To platforma do tworzenia dynamicznych prezentacji, która umożliwia poruszanie się po niej inaczej niż w tradycyjny sposób – od slajdu do slajdu – ale na zasadzie zoomowania i odzoomowywania. Kluczowy wyróżnik Prezi, czyli przechodzenie od wątku do wątku poprzez zoom in i zoom out niestety już się zestarzał i na nikim raczej nie robi wrażenia. O wiele większe wrażenie robi jeden z produktów Prezi – Prezi Video. To dodatkowy produkt firmy, który wspołpracuje z niemal wszystkimi platformami do spotkań online (Zoom, Teams, Google Meet itd.). Co takiego daje ten produkt? Możliwość stworzenia wideo transmisji ze slajdami, ale w taki sposób, by przypominała ona telewizyjny serwis informacyjny – a wszystko dzięki temu, że obok sylwetki prezentera mogą wsuwać się kolejne slajdy. To ogromna innowacja na rynku – dotąd większość platform do spotkań online dawała możliwość pokazywania slajdów jedynie z prezenterem w formie małego prostokąta w rogu ekranu. Prezi Video to pójście w stronę zrównoważenia tych zachwianych proporcji – dzięki temu prezenter może być równie dobrze wyeksponowany jak slajdy.

 

5. Canva

 canva

To platforma graficzna, która oferuje prosty interfejs i wiele gotowych szablonów, dzięki czemu tworzenie estetycznych prezentacji jest łatwe i szybkie. Canva umożliwia również tworzenie infografik i projektowanie innych materiałów graficznych. Jedną z zalet Canvy jest łatwość obsługi, ale mankamentem jest brak zaawansowanych funkcji edycyjnych. Możliwości stworzenia prostej, a jednocześnie wyróżniającej się z tłumu prezentacji są jednak ogromne. A do tego potem można ją pobrać do formatu nie tylko pdf, ale i pptx. 

 

6. Visme

 visme

To platforma do tworzenia prezentacji, dokumentów, infografik, animowanych video i wielu innych materiałów wizualnych. Przypomina nieco aplikację Canva, choć wydaje się, że posiada mniej szablonów w ofercie. Tym, czym jednak wygrywa Visme, jest potężny silnik AI, który pomaga tworzyć bardzo udane, interaktywne elementy na slajdach. Dzięki temu bardzo łatwo można zrobić imponujące, dynamiczne slajdy w konwencji infograficznej. Przyznam, że Visme, obok Beautiful.ai, to jedna z moich ulubionych aplikacji do tworzenia prezentacji będących alternatywą do mainstreamowych PowerPointa i Google Slides. A co najlepsze – gotowe prezentacje możemy pobierać nie tylko do formatu pdf, ale i pptx, co jest prawdziwą rzadkością wśród tego typu aplikacji. Oznacza to, że piękne wizualnie slajdy stworzone w Visme możemy potem przenieść do naszej firmowej prezentacji PowerPoint. Opcja ta jest dostępna jednak tylko w płatnej wersji. 

 

7. Beautiful.ai 

 beautiful

To platforma do tworzenia prezentacji z inteligentnymi szablonami i narzędziami AI do projektowania. To jedna z moich ulubionych aplikacji do tworzenia prezentacji. Beautiful.ai umożliwia projektowanie pięknych prezentacji z wykorzystaniem świetnego silnika AI, który podsuwa wiele ciekawych rozwiązań na grafikę i animacje. Jedną z głównych zalet Beautiful.ai jest łatwość obsługi i estetyka szablonów, choć trzeba przyznać, że przydałaby się bardziej rozbudowana biblioteka gotowych szablonów i propozycji layoutów. Plusem jest możliwość pobierania gotowych plików do formatu pptx. W wersji bezpłatnej takiej opcji jednak nie ma. 

 

8. Emaze

 emaze

To narzędzie do tworzenia prezentacji z użyciem wielu efektów specjalnych i animacji. Emaze oferuje wiele gotowych szablonów, ale również umożliwia tworzenie prezentacji od podstaw. Wiele z oferowanych szablonów daje możliwość tworzenia interaktywnych prezentacji przypominających prezentacje Prezi. Plusem jest możliwość zaimportowania prezentacji w formacie pptx lub pdf, a potem wyeksportowanie do wielu różnych formatów. Emaze pozwala tworzyć nie tylko prezentacje, ale i strony internetowe, materiały e-learningowe czy internetowe kartki z życzeniami. Gotowe szablony mogłyby jednak oferować nieco nowocześniejsze layouty.

 

9. Zoho Show

 zoho show presentations

To aplikacja do tworzenia prezentacji, która oferuje wiele narzędzi i funkcji, takich jak edytowanie obrazów i grafik, animacje i integrację z innymi narzędziami pakietu Zoho. Zoho Show umożliwia również współpracę w czasie rzeczywistym z innymi użytkownikami. Do dyspozycji jest wiele gotowych nie tylko slajdów, ale i całych prezentacji, które pogrupowane są tematycznie i które możemy edytować nadpisując treść. Dzięki temu możemy się zainspirować ciekawymi pomysłami już podczas procesu tworzenia struktury prezentacji. Dodatkowym plusem jest bardzo sprawna aplikacja na telefon, dzięki czemu możemy nasze prezentacje edytować i na komputerze i na smartfonie. Z minusów wymienić można ograniczoną gamę możliwości na wizualizowanie danych. 

 

10. Powtoon

 powtoon presentations

To platforma do tworzenia komunikacji wizualnej, takiej jak animowane prezentacje, wideo i infografiki. Powtoon oferuje wiele gotowych szablonów i narzędzi. Główna charakterystyka narzędzi Powtoon to animacja i ruch. Aplikacja oferuje mnóstwo możliwości stworzenia bardzo dynamicznej prezentacji lub explainer video. Te ostatnie tworzymy w konwencji rysunkowych postaci, które możemy odpowiednio wprawić w ruch, ale też w konwencji ręki, która pojawia się na ekranie i która tworzy odpowiednie ilustracje. Generowanie tego typu animacji wymaga jednak zaznajomienia się z rozbudowaną funkcjonalnością programu, a to wymaga nieco czasu. 

 

11. Slidebean

 slidebean presentations

To aplikacja do tworzenia prezentacji, głównie dla branży start upowej (czyli tzw. pitch decków). Jedną z głównych zalet Slidebean jest możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji do automatycznego projektowania prezentacji. Polega to na tym, że wpisujemy treść, a następnie AI podsuwa nam propozycje zaprojektowania graficznego tej treści. Brzmi całkiem nieźle, choć niektórzy użytkownicy narzekają na brak kontroli nad procesem projektowania. W końcu nie zawsze AI będzie miała rację, by daną treść przedstawić w taki, a nie inny sposób. Ingerencja człowieka w wielu sytuacjach wydaje się więc nieodzowna.   

 

12. Pitch

pitch

To całkiem udana chmurowa aplikacja do tworzenia prezentacji. Dużo pięknych template’ów do wyboru, prosty i intuicyjny interfejs, a jednocześnie sporo możliwości edycyjnych. Tym samym jest to jedna z ciekawszych propozycji na rynku dla osób szukających alternatywy dla mainstreamowych produktów typu PowerPoint czy Keynote. Aplikacja przygotowana została z myślą o zespołowej pracy, więc są w niej funkcje komentarzy, a nawet powiadomień o zmianach, które wprowadzili współpracownicy. Bardzo pomocna jest także funkcja Tidy, która pozwala uporządkować w sposób automatyczny zaznaczone obiekty. A do tego – całkiem przystępna cena.

 

13. Flowvella

flowvella presentations

To aplikacja do tworzenia prezentacji, głównie z myślą o wyświetlaniu ich na tabletach. Wszystko ze względu na możliwości interaktywnego poruszania się po prezentacji poprzez przesuwanie różnych elementów na slajdach. Tym samym prezentacja stworzona we Flowvella przypomina prezentacje często wyświetlane na ekranach dotykowych w muzeach czy na wystawach.

 

14. Infogram

infogram presentations

To aplikacja do tworzenia infografik, slajdów i wizualizacji danych. Dużym jej plusem jest fakt, że możemy do niej zaciągać pliki m.in. Excel lub csv, a także integrować aplikację z szeregiem różnych narzędzi baz danych. Dużo szablonów do wyboru, ładne i estetyczne propozycje układów, a także sporo możliwości animacyjnych. Gotową prezentację możemy udostępnić poprzez wysłanie linku do niej, ale też możemy pobrać jako plik pdf.

 

15. Piktochart

piktochart presentations

Aplikacja podobna do popularnej Canvy. Tworzyć w niej można prezentacje, infografiki, raporty, ulotki czy materiały do social mediów. Aplikacja pozwala też załadować swój własny plik video i dodać do niego animacyjne efekty, choć nie stworzymy w niej pełnego video explainera. To jednak żadna wada. Gotowe szablony imponują estetyką i różnorodnością. Dla koneserów designu prawdziwa gratka. A do tego Piktochart pozwala pobrać gotową prezentację w formacie pptx.

 

16. Venngage

venngage prezentacje

Aplikacja do tworzenia przede wszystkim infografik. Zawiera mnóstwo gotowych szablonów infograficznych, dzięki czemu można je przejrzeć, znaleźć pasujący do naszej treści layout, a następnie nadpisać go swoimi danymi. Oprócz tego aplikacja oferuje możliwość tworzenia slajdów, raportów, plakatów, ulotek, materiałów graficznych na social media czy materiałów edukacyjnych. Aplikacja przypomina więc znaną wszystkim Canvę, ale dzięki niewielkiej popularności daje większe szanse na stworzenie unikalnych materiałów.

 

17. Genially

genially prezentacje

To aplikacja do tworzenia prezentacji przypominających stronę internetową. Prezenter lub odbiorca prezentacji (któremu przesłaliśmy link) może przechodzić przez prezentację w interaktywny sposób – klikając np. w jakiś button i przechodząc nielinearnie do innej sekcji prezentacji. Interaktywność w Genially polega też na tym, że po najechaniu kursorem na dany obiekt, pojawia się tekst instruktażowy bądź okno informacyjne. Zupełnie jak na stronach html. W aplikacji możemy tworzyć nie tylko prezentacje, ale i infografiki, video animacje czy interaktywne obrazki. Trzeba przyznać, że interaktywne prezentacje Genially robią wrażenie. 

 

18. Moovly

moovly

To aplikacja do tworzenia animacji typu „hand animation video”, czyli takich, na których poszczególne elementy animacji tworzone są niby poprzez rysującą je na żywo rękę. Nie jest to zatem aplikacja do opracowywania statycznych slajdów. Tym niemniej na tyle dobra spośród tego typu narzędzi, że warto się nią zainteresować. Podobną aplikacją jest też Doodly. 

 

19. Haiku Deck

haiku deck

To aplikacja do tworzenia minimalistycznych prezentacji, dostępna na platformy iOS i w wersji webowej. Haiku Deck oferuje wiele gotowych szablonów i wizualizacji, a także łatwość korzystania z własnych zdjęć i treści. To ciekawa aplikacja do pokazywania prostych i minimalistycznych slajdów, jednak nie daje zbyt wiele możliwości w sytuacji, gdy chcemy przedstawić bardziej zaawansowane zagadnienia w formie skomplikowanych diagramów czy wykresów. 

 

20. SlideDog

slidedog

Program do robienia prezentacji, a właściwie do łączenia wielu różnych plików prezentacjami w jedną playlistę. SlideDog pozwala więc łączyć fragmenty plików PowerPoint, z Prezi, z wybranymi stronami plików PDF i innymi popularnymi aplikacjami do prezentacji. Po utworzeniu listy odtwarzania możesz ją łatwo edytować.

 

Czy to wszystkie dostępne na rynki programy do tworzenia slajdów i prezentacji? Absolutnie nie. Ale jeśli rozglądasz się za nowym narzędziem do tworzenia komunikacji wizualnej, to znajdziesz na tej liście na pewno ciekawą propozycję.

 

A jeśli chcesz opanować do mistrzowskiego poziomu najpopularniejszy program do tworzenia prezentacji, czyli PowerPoint, to sprawdź naszą ofertę kursu online TUTAJ>

 

Piotr Garlej

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 studio-prezentacji.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.